Lightning threatens city
Yıldırım ve aşırı gerilimden korunma hakkında temel bilgi

Yıldırım - İzlemesi büyüleyici fakat tehlikeli!

Şimşek ve gök gürültüsü gibi güçlü doğa fenomenleri öteden beri insanlığı büyülemeye devam ediyor. Uzun bir süre boyunca fırtınanın muazzam gücü doğaüstü bir güçle ilişkilendirilmiş ve insanlar kendilerini bu gücün merhametine kalmış hissetmişlerdir. Aydınlanma Çağı'ndan ve teknolojinin ilerlemesinden bu yana, bu göksel gösteri bilimsel olarak incelenmiştir. 1752 yılında Benjamin Franklin'in deneyleri yıldırım olgusunun elektriksel bir yük olduğunu kanıtlamıştır.

Gök gürültülü fırtına tehlikeleri

Meteorolojik tahminlere göre, çoğu tropik bölgelerde olmak üzere dünya genelinde her gün yaklaşık 9 milyar yıldırım düşmektedir. Bununla birlikte, doğrudan veya dolaylı yıldırım etkileri sonucu rapor edilen hasar sayısı artmaktadır.

Yıldırımdan korunma sistemleri

Yıldırımdan korunma sistemlerinin binaları yangından veya mekanik tahribattan ve binalarda bulunan kişileri yaralanma ve hatta ölümden koruması beklenir.

Yıldırımdan korunma bölgesi konsepti

Yıldırımdan korunma bölgesi konsepti

IEC 62305-4:2010'a göre LPZ konsepti, kapsamlı koruma önlemlerinin planlanmasını, uygulanmasını ve izlenmesini kolaylaştırır.

Bu yaklaşımda, bina farklı risk potansiyellerine sahip bölgelere ayrılır. Bu bölgelere göre gerekli yıldırım ve aşırı gerilim koruma cihazları ve bileşenleri belirlenir.

Temel ve halkalı toprak elektrotları ile doğru temelin oluşturulması

İster mevcut ister yeni binalar olsun, insanları tehlikeli yüksek gerilimlerden korumak ve binalardaki elektrik sistemlerinin güvenli bir şekilde çalışması için işleyen bir toprak terminasyon sistemi ön koşuldur.

Bir toprak terminasyon sistemi, aşağıdakilerin düzgün bir şekilde çalışması için temel oluşturur:

  • elektrik sistemleri (güç kaynağı)
  • elektronik sistemler (bilgi ve veri teknolojisi)
  • fonksiyonel eşpotansiyel kuşaklama
  • yıldırımdan korunma sistemi
  • aşırı gerilim koruması
  • elektromanyetik uyumluluk (EMC)
  • Anten topraklaması.

 

Yıldırım düştüğünde

Yıldırımın oluşumu ve türleri hakkında daha fazla bilgi edinin. "Yıldırım düştüğünde" broşürümüz, hayatların nasıl kurtarılacağı ve maddi varlıkların nasıl korunacağı hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlar.

Contact

Sorunuz var mı? Bize Ulaşın

DEHN Türkiye

Telefon: +49 9181 906 1750

back to top